Image default
Najnoviot

Машки пижами – се што треба да знаете за удобноста, стилот и трендовите

Машките пижами повеќе не се само функционални парчиња облека, туку станаа и моден детал. Сè повеќе мажи обрнуваат внимание на дизајнот и стилот на пижамите, а не само на нивната удобност. Откријте ги сите тајни при избор на совршени машки пижами во овој сеопфатен водич.

Зошто да носите пижами?

Многу мажи сè уште спијат во обична маица и боксерки. Но, правило избраните пижами имаат голем број на предности:

Поголема удобност и мекост

Машките пижами се направени од меки, еластични ткаенини како што се фланел, памук, свила или сатен. Внимателно скроени, тие ја следат анатомијата на формата на телото, обезбедувајќи релаксирање на мускулите и удобен сон.

Повеќе топлина

Соодветните материјалите и лежерните кроеви на пижамите ја задржуваат топлината во студените зимски ноќи. Долгите ракави и ногавици го штитат телото од студот.

Подобар изглед и стил

За разлика од обичните маици и гаќи за спиење, пижамите можат да имаат атрактивен, дури и модерен дизајн. Денес има кул пижами за мажи во разни бои, дезени и кроеви. Тие внесуваат повеќе стил во спалната соба.

Поголема приватност

Доколку не живеете сами, пижамите даваат чувство на приватност и интимност пред вашето семејство, за разлика од спиењето само во боксерки или гаќи за капење.

Практичност

Некои пижами имаат корисни детали како што се копчиња наместо врвка за појас или џебови за складирање на лични предмети како што се мобилни телефони, очила или далечински управувачи.

Па зошто да не се разгалите со удобни и стилски пижами наместо досадни стари маици и боксерки?

Фактори за избор на идеални машки пижами

Кога купувате машки пижами, еве на што треба да внимавате за да го изберете моделот кој најмногу ви одговара:

Вид на ткаенина и материјал

Најчесто користен материјал за изработка на машки пижами е 100% памук поради неговата издржливост, мекост и способност да ја апсорбира влагата.

Други популарни природни ткаенини се свилата, поради нејзината посебна мекост и сјај, и фланелот за нејзината топлина и удобност. Мешавините од волна и волната го одржуваат телото топло.

Синтетичките и мешаните материјали како полиестер, најлон и еластин можат да ја подобрат еластичноста и да го намалат гужвањето.

Стил, боја и дезен

Машките пижами денес доаѓаат во широк спектар на модерни бои, дезени и стилови – од класични во една боја,карирани и со линии. Бидете храбри и креативни!

Популарни се и пижамите со принт со весели и духовити пораки или омилени мотиви. За врвен кул изглед, изберете пижами со потпис на брендот.

Традиционалните кроеви вклучуваат долги панталони и кошула со долги ракави. Но, сè попопуларни се лежерните стилови со кратки ногавици и ракави.

Големина и cou

Важно е да изберете пижами кои совршено ви прилегаат. Треба удобно да прилегаат на телото без да се чувствува стегање или да го попречува движењето.

Панталоните кои се премногу долги и се влечат на подот или ракавите кои се премногу долги и ги покриваат рацете може да бидат непријатни. Од друга страна, прекратките ногавици и тесните ракави нема да дадат доволно топлина.

Во продавниците се достапни големини од S-XXL. Внимателно измерете го вашето тело и изберете ја големината според табелата со големини на производителот. Пижамите треба да бидат тесни, но не премногу.

Копчиња, врвки и џебови

Практичните детали можат да направат разлика помеѓу обичните и совршените пижами.

Копчињата се подобра опција од врвките околу половината бидејќи не создаваат притисок и се полесни за употреба.

Џебовите на градите или колковите се корисни за чување лични предмети како што се мобилни телефони и далечински управувачи.Машки пижами

Најновите трендови во машки пижами

Еве еден поглед на некои од најжешките нови трендови во дизајнот на машки пижами кои треба да ги следите:

Шарени ретро дезени

Мажите се повеќе ги прифаќаат шарените дезени и дизајни, особено во ретро стил. Популарни избори вклучуваат карирани дезени, линии, точки, цветни и апстрактни мотиви.

Дизајните инспирирани од 1950-тите и 1960-тите со впечатливи геометриски дезени, шарени бои и винтиџ детали се особено во тренд. Овие весели ретро дезени внесуваат енергија и оптимизам во спалната соба.

Контрастни детали и апликации

Трендовските пижами често вклучуваат контрастни линии, украси, јазли или апликации во светли бои кои даваат акцент на облеката.

Посебен шмек на пижамите им даваат детали како што се реси, дотерување во различна боја или везени мотиви на јаката, ракавите или џебовите. Светлите бои го прават стилот попривлечен.

Сè попопуларни кратки ракави и панталони

Иако традиционалните пижами сè уште доминираат, сè повеќе мажи се свртуваат кон повеќе лежерни стилови со кратки ногавици и ракави за поголема практичност.

Кратките пижами со 3/4 панталони и кратки ракави се одлични за топлите летни ноќи. Популарни се дури и машките ноќни кошули без ракави во комбинација со долги панталони. Овие лежерни стилови внесуваат свежина во традиционалниот изглед.

Природни влакна и органски памук

Природните материјали како памук, свила, волна и лен се уште се најпопуларни за изработка на пижами поради нивната издржливост и мекост.

Специјално органски одгледуваниот памук станува се попопуларен бидејќи е понежен за кожата и поеколошки во производството. Органските пижами се идеални за чувствителна кожа и еколошки свесни мажи.

Како да носите и негувате машки пижами?

Со овие совети за носење и одржување, вашите омилени пижами ќе ја задржат својата удобност и изглед долго време:

Носење

 • Не носете пижами цел ден, туку резервирајте ги само за спиење за да траат подолго и да ја задржат мекоста
 • Ако ви е ладно, носете топла домашна облека преку пижами наместо да ја зголемувате топлината и да носите пижами
 • Користете ги џебовите за складирање мали предмети, но внимавајте да не се оштетат од остри предмети

Миење

 • Редовно перете ги пижамите по 2-3 носења на ниски температури до 30°C
 • Користете благи течни детергенти без белило за обоени ткаенини
 • Свртете ги од внатре кон надвор пред перење за да спречите избледување
 • Не ги перете со груба облека што може да ги оштети влакната
 • Сушете ги на воздух наместо во сушара

Одржување

 • Чувајте ги чистите и суви пижами здиплени во фиока или на полица за да ја задржат својата форма
 • Доколку е изгужвале во машината за перење, веднаш испеглајте ги на ниска температура на пареа
 • Поправете ги ситните оштетувања како што се паднати копчиња или отпарувања за да спречите да се прошират
 • Фрлете ги истрошените пижами со изгубена еластичност и излитена мекост

Со овие упатства, вашите машки пижами долго време ќе изгледаат како нови и ќе обезбедат врвна удобност и стил за релаксиран ноќен одмор. Уживајте во меката удобност!